Töre infazından kaçtı, PKK'lılar tecavüz edip öldürdü

Aşağa gitmek

Töre infazından kaçtı, PKK'lılar tecavüz edip öldürdü

Mesaj  özlem Bir Salı Tem. 08, 2008 5:18 pm

VAN'ın Başkale İlçesi'nde babası uyuşturucu madde kaçakçılığından hapse giren 14 yaşındaki Şehnaz Tonğ, bir süre sonra okulu da bırakarak kayıplara karıştı. Daha sonra evli bir erkekle yaşadığı tespit edilen Tonğ, töre cinayetine kurban gitmemesi için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edildi. Ancak ailenin isteği üzerine evine gönderilen Tonğ, töre nedeniyle öldürüleceğini anlayınca 1 ay önce PKK terör örgütüne katıldı. Örgüt kamplarında defalarca PKK'lı teröristlerin tecavüzüne uğradığı belirtilen genç kız, kaçmaya hazırlanırken, PKK'lı teröristler tarafından öldürülerek yol kenarına atıldı. Bununla da yetinmeyen PKK'lı teröristler, Tonğ hakkında bir bildiri hazırlayarak devlet ajanı olduğunu ilçedeki sınır köylerine yaydı.

Babası 4 yıl önce uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle tutuklanıp cezaevine konulan Van'ın Başkale İlçesi Atlılar Köyü'nde yaşayan 14 yaşındaki Şehnaz Tonğ, maddi imkanları yetmeyince 8'nci sınıftan okulu bırakıp evinden kaçtı. Evli bir erkekle yaşadığı belirlenen Tonğ, Van Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce koruma altına alındı. Ailesinin başvurusu üzerine teslim edilen Tonğ, köye geri dönünce yakınları ve köylüler tarafından tepki gördü. Bunun üzerine de Şırnak'ta bulunan akrabalarının yanına gönderildi. Ancak burada da aynı sorunları yaşayan genç kız Şehnaz Tonğ, tekrar annesinin yanına geldi. Ancak bu arada töre gereği öldürüleceğini anlayan Tonğ, çareyi terör örgütüne kaçmada buldu.

AİLE YERİNE, PKK'LI TERÖRİSTLER İNFAZ ETTİ

Yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda Tonğ'un yaklaşık 45 gün önce PKK terör örgütünün İran'daki Keyikan bölgesindeki kampta gittiği tespit edildi. Burada bulunduğu süre içinde Tonğ'a PKK'lı töreristler tarafından cinsel tacizde bulunulup, tecavüze uğradı. Yaşadığı olaylara daha fazla dayanamayan Tonğ, terör örgütünden kaçmaya karar verdi. Ateş yakmak için odun toplamaya çıkan Tonğ, bir fırsatını bularak kamptan uzaklaşmaya başladı. Ancak diğer PKK'lı teröristler tarafından takip edilen Tonğ, Kendal kod adlı Devrim İke liderliğindeki teröristin talimatıyla yakalanarak feci bir şekilde dövülüp kafasına bir şarjör kurşun boşaltılıp öldürüldü. Cesedi de Atlılar Köyü ile Mahmutabat Köyü arasında karayolu kenarına bırakıldı. PKK'lı teröristler, Şehnaz'ı infaz ettiklerini de ailesine bildirip, cesedin İran sınırındaki Mahmutabat Köyü yakınlarına bıraktıklarını söyledi. Cesedin bulunduğu yere gelen Olay Yeri İnceleme ekipleri, bölgede olabilecek bütün delilleri topladı. Jandarma bütün bunları yaparken çok gizli bir şekilde de terör örgütü ile yakınlığı bilinen bazı vatandaşları takibe alarak olayın gerçek yüzünü aydınlatmaya çalıştı.

Erzurum Adli Tıp Kurumuna otopsiye gönderilen Şehnaz'ın cesedinde yakın tarihlerde defalarca cinsel ilişki kurulduğu tespit edilirken, vücudunun bir çok yerinde de darp izine rastlanıldığı öğrenildi.

DEVLET AJANI DİYE BİLDİRİ DAĞITTILAR

PKK'lı teröristler, infaz ettikleri Şehnaz Tonğ'un ölümünü üst düzey PKK'lılara anlatamayacakları anlayınca bir bildiri hazırladı. Bu bildiriyi Başkale İlçesi'ndeki bir çok köyde yandaşları aracılığı ile dağıtan PKK'lı teröristler, bildiride sadece 14 yaşında olan kız çocuğunu devlet ajanı olduğunu ve bu nedenle infaz edildiğini yazdı.

İran topraklarındaki Keyikan bölgesindeki kampta bulunan bir terörist de akrabası aracılığı ile Jandarmaya ulaştı. Olayın bütün detaylarını Jandarma'ya anlatan terörist, örgüt içinde yaşanan bu son olayı onaylamadığını belirterek, kendisinin de büyük bir pişmanlık içerisinde olduğunu ve en kısa sürede teslim olacağını ifade etti. Ayrıca yaşam şartlarının kötülüğünden ve bölgede düzenlenen operasyonlardan sonra örgüt elemanları arasındaki güvensizlik ve iç çatışmalardan bahseden terörist, lider kadrolarca militanların sürekli sorgulanır hale geldiğini, özellikle lider kadroların kendilerine suikast düzenleneceği endişesiyle büyük bir şüphe ve endişe içerisine girdiklerini, herkese ajan gözüyle baktıklarını belirtti.

Başkale İlçe jandarma Komutanlığınca yapılan araştırmalar ve kimliğini açıklamak istemeyen teröristin telefonla vermiş olduğu ifade ile toplanan deliller karşısında bildiklerini saklayamayan Şehnaz Tonğ'un yakını S.T. ise terör örgütünden korktuğu için başlangıçta olayın gerçek yüzünü anlatamadığını itiraf ederek pişman olduğunu söyledi. Hakkında delilleri karartmak suçundan Başkale Cumhuriyet Savcılığınca dava açılan S.T., çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

özlem

Mesaj Sayısı : 15
Kayıt tarihi : 05/07/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz