AKILLI TAHTA

Aşağa gitmek

AKILLI TAHTA

Mesaj  Admin Bir Perş. Ekim 23, 2008 10:55 am

Akıllı Tahta

Genel Özellikler

Eğitim kurumlarımız, dünyadaki tüm gelişmelere olduğu kadar, gelişen teknolojiyi de yakından takip etmek, daha hızlı ve pratik eğitim sağlamak amacıyla bilgisayar sistemi ile donatılmış sınıfları biraz daha geliştirerek interaktif yazı tahtaları ile eğitimlerini sürdürmeye özen göstermektedirler. Avrupa?da ve Amerika?da yaygın olarak kullanılan interaktif yazı tahtaları, kurulumu ve kullanımı kolay, projektörle kullanımda daha da aktif rol oynayan, öğretmen ve öğrencinin zamanını en iyi şekilde değerlendirmesine olanak sağlayan, bilgi akışını hızlandıran eğitim araçlarıdır. Uzaktan eğitim ya da uzaktan bilgiye ulaşmada en etkin çözümdür.

İnteraktif ( Akıllı ) Tahta Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

İnteraktif ( Akıllı ) yazı tahtaları okulların, konferans salonlarının ve toplantı salonlarının en önemli eğitim araçlarındandır.

Amaç bilgisayar ekranının dev bir ekran haline dönüştürülerek, eğitime katılanların ve eğitim alanında bulunmasa dahi eğitime katılmak isteyenlerin, aynı ekran üzerinde birlikte çalışabilmesini, çalışmaları farklı dosya biçimlerinde saklayabilmelerini, önceden hazırlanmış sunumlarını paylaşabilmelerini sağlamaktır.

Projeksiyonla kullanımda kullanıcı bilgisayar ekranını tahta üzerine yansıtmalıdır. İnteraktif ( Akıllı ) modda tahta yüzeyi dokunmatik ekranlar gibi çalışır.Tahta üzerinde gördüğünüz bilgisayar ekranınıza , tahtaya ait interaktif kalem ile müdehale edilir. İntraktif kalem, kalem görevinin yanı sıra Mouse görevinde de kullanılmaktadır.

Kaliteli bir tahtanın yüzeyi projektörle kullanım için parlaklığı minimuma indiren özel yüzey olmalı, ayrıca; sert, yanmaz, çizilmez ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.

Özellikle okullar için tercih edilecek interaktif tahtanın menü kısmı öğrencilerin kullanabileceği yükseklikğe göre ayarlanabilir olmalıdır.

Neden Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası Tercih Ediliyor?


Q BOARD interaktif yazı tahtalarının;

Yüzeyi , projektörle kullanımda parlamayı önleyen , yüksek kazanımlı emaye yüzeydir. Yanmaz, çizilmez ve darbelere karşı dayanıklıdır. 10 yıl garantilidir.

Elektronik mekanizması, dışarıdan gelebilecek her türlü zarara ve darbeye karşı özel muhafazalıdır , garanti süresi 3 yıldır.

Menü, Türkçe`dir, tahta üzerinde istenilen yere açılabilir, her boydaki kişinin ulaşabileceği, herkesin kolayca öğrenebileceği şekilde tasarlanmıştır.


Eğitim İçeriği, isteğe göre değiştirilebilir, resim, dosya eklenebilir.

Sunum, üzerinde değişiklik yapma imkanı, düzeltme , yönlendirme imkanı sağlar. Uzaktan eğitime katılanların da aktif olarak müdahalesine olanak sağlar.

Arşivleme, ister internet üzerinde , ister bilgisayarınızda çeşitli dosya formatlarında saklama imkanı sunar.

Beklentileriniz, Q BOARD kullanım alanı, programı ve kalitesi ile bir interaktif tahtadan bekleyebileceğiniz her şeyi olağan hale getirir.
Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtaları Nasıl Çalışır?


Q BOARD İnteraktifyazı tahta sitemi beş ayrı bileşenden meydana gelir: Algılayıcı, Q BOARD interaktif kalem, Q BOARD elektronik kalem, Q BOARD elektronik silgi ve yazılım.

Q BOARD interaktif kalem kablosuz mouse gibi kullanılabilir.

Bu olay bilgisayarın masaüstü görüntüsünü projeksiyon cihazı kullanarak Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) yazı tahtası üzerine yansıtılması ile gerçekleşir. İnteraktif ( Akıllı ) program bilgisayarınız ile yazı tahtası arasında haberleşmeyi sağlayan bir arabirimdir. Bu programın çalısması ile Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) yazı tahtası artık bir bilgisayar gibi kullanılabilir. Çalısma sayfası üzerinde çok kullanıslı bir menü paletimiz bulunmaktadır.

Bu palet üzerinde çok farklı renklerde ve farklı çizgi kalınlıklarında yazı seçenekleri bulunur, bunlardan biri seçilerek aynen klasik yazı tahtasında yazılan yazılar bu ortamda istenilen renkte ve istenilen çizgi kalınlığında dijital olarak yazılır. Çalışma sayfası diğer kullanıcılar ile Internet üzerinden paylaşılabilir ve çalışma sayfası Internet sayfasına ya da lokal disk uzerine arşivlenebilir.


Sistem :
1- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası bilgisayar ile haberleşmesini USB portu üzerinden gerçekleştirmektedir.
2- Projeksiyon bilgisayarınızdaki görüntüyü Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtasına yansıtır.
3- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası üzerinde kalem ile yapılan tüm işlemler bilgisayara iletilir.
4- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası üzerindeki optik okuyucu ve elektronik aksam dısardan gelebilecek her türlü tehlike ve kazalara karşı dayanıklıdır.
5- Q BOARD kalem; tahta üzerinde sağ ve sol klik dahil olmak üzere mouse görevi yapar.
6- Eğer bilgisayarınıza yazıcı bağlı ise üzerinde bulunan kısa yol düğmesine tek dokunuş ile tahta üzerindeki tüm bilgileri yazdırabilirsiniz.Program:

1- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası üzerinde farklı renklerde ve farklı çizgi kalınlıklarında dijital olarak yazılar yazabilir çizimler çizebilirsiniz.

2- Tüm sayfa veya yazılan yazıları kısmen silebilirsiniz.

3- Yeni bir sayfa eklenerek, sayfa üzerinde isleme devam edebilirsiniz.

4- Sayfalar arasında ileri geri hareket ederek geriye dönük sayfalara ulasabilir ve üzerinde ilsem yapabilirsiniz.

5- Yazdıklarınızı yürütme aracı ile film şeridi gibi istediğiniz hızda izleyebilir ve üzerinde tekrar çalımsa yapabilirsiniz.

6- Arka zemine istediğiniz resim formatında dosyaları yerleştirebilirsiniz ve bu resim üzerinde çizimler yapabilir ve yazı yazabilirsiniz.

7- Spotışığı aracı sayesinde sayfanın her tarafı istenilen şeffaflık derecesi ile kapatılır sadece spotışığının gösterdiği alan gözükür. Böylece dikkatler sadece gösterilen noktada odaklanır.

8- Daha önceden hazırlanmış MsWord, MsExcel, Pdf, vb gibi dosyalar arka zemin olarak atanabilir. yine kalem ile üzerinde yazılar ve çizimler yapılabilir.

9- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası üzerinde gözükmesini istemediğiniz alanı dijital perde ile kapatabilir ve bu alanı daha sonra tekrar açabilirsiniz.

10- Dijital perde istenilen şeffaflık derecesinde ayarlanabilir, yukarı, aşağı, sağ ve sol taraftan açılıp kapanabilir.

11-Soru-cevap şeklinde ve problemin çözümünün gizlenmesi için oldukça etkili bir araçtır.

12- Bir belge üzerinde yazılar yazıldığı gibi hazır yazı üzerinde fosforlu kalemin 8 renginden birini seçenek vurgulamak istediğiniz noktaları işaretleyebilirsiniz.

13- Yukarıdaki söz konusu tüm işlemleri çok çeşitli dosya formatlarından biri ile kayıt edebilir veya internet üzerinden daha sonra tekrar çağırmak üzere şifreleyip arşivleyebilirsiniz.

14- Tahta üzerindeki görüntüyü büyüteç yardımı ile büyütüp küçültebilirsiniz.

15- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtası?nın yazılımı Türkçe olup ücretsizdir.

Internet:

1- Q BOARD Yazı Tahtası üzerinde yazılan ve görüntülenen tüm görüntüler başka mekândaki bir bilgisayarın ekranında görüntülenebilir.

2- Q BOARD İnteraktif ( Akıllı ) Yazı Tahtasına sahip farklı mekânlardaki sınıflar anında tahta üzerinde işlem yapabilir ve yazı yazabilir.

3- Q BOARD yazılımı yüklü olan bilgisayar Q BOARDYazı tahtasına sahip olmaksızın başka mekânlardaki derslere canlı olarak iştirak edebilir hatta müdahale edebilir.

_________________
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 53
Kayıt tarihi : 03/07/08

Kullanıcı profilini gör http://amasyagulu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz