İŞSİZLİK . İŞSİZLİK NEDİR ?

Aşağa gitmek

İŞSİZLİK . İŞSİZLİK NEDİR ?

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ekim 25, 2008 5:27 pm

İşsizlik
Bir ekonomide çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin (15 yaş ve üstündekiler) olması halinde, söz konusu ekonomide işsizlik var demektir.O halde, çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlere işsiz denir.
Bir ekonomide işsiz miktarı ise, söz konusu ekonomide işi olmayan ve cari ücret düzeyinde çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin miktarıdır.
Bir ekonomideki işsizlik oranı ise, söz konusu ekonomideki işsizlerin toplam işgücü (çalışanlar + işsizler) içindeki payı ifade eder.
İşsizlik oranı = (İşsizlerim miktarı/toplam işgücü)X100’dür. İşsizlik oranlarının ülkelere göre listesi bağlantısından işsizlikte dünya sıralaması görülebilir.
İşsizliğin kişisel sonuçları
İşsiz kişiler geçimlerini sağlamak üzere para kazanamazlar,bunun sonucu olarak kişiler mortgage ev kredilerini veya ev kiralarını ödeyemeyecek duruma düşüp,kaldıkları mekanlardan çıkmak zorunda kalabilirler.Bu da evsizlerin varolmasına neden olur. Ayrıca işsizlik kişinin üzerinde önemli bir psikolojik baskı altındadır, bu da kişiyi depresyona kadar götüren bir psikolojik rahatsızlık süreci içerisine girebilirler.Ayrıca istatistiklere bakıldığında işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde suç oranlarının yükseldiği gözlemlenmiştir. Sosyal-devlet yapısının daha geliştiği ülkelerde işsizlik sigortası uygulamaları görülmektedir. Ayrıca işini kaybetme korkusu bireylerde psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.
İşsizliğin topluma dair sonuçları
Yüksek işsizlik oranına sahip bir ekonomi, sahip olduğu işgücünün önemli bir kısmını kullanamamaktadır.İşsizliğin yükselmesi toplumda bencillik ve yabancı düşmanlığına yol açabilir.Az miktarda olan iş imkanını diğer ülkelerden gelen yabancılara kaptırmak istememe istemi yabancı düşmanlığına ve sınırlardaki geçişlerin azalmasına neden olabilir.Ayrıca toplumda bireyler mevcut işi kapabilmek için, kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilecek düzeye ulaşan bir yarışmaya dönüşebilir.Ayrıca yüksek işsizlik oranı işçiyi, patronun karşısında güçsüz bir duruma düşürebilir.İşveren, işçiyi onun yerine başkalarını alabileceği telkin ve tehiditinde bulunarak işçinin üzerine baskı uygulayabilir.

_________________
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 53
Kayıt tarihi : 03/07/08

Kullanıcı profilini gör http://amasyagulu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz